Agility

Agility je psí sport, při kterém je důležitá souhra psovoda a jeho psa a klade se důraz na jejich vzájemný vztah. Agility si můžeme představit jako obdobu koňského parkuru. U koní patří k parkuru jezdec, kůň a skokové překážky. V agility psovod, pes a více druhů překážek. Ty jsou menší a kromě skokových jsou doplněny o další jako je tunel, slalom a další. Tomuto sportu se může věnovat jakýkoliv pes. Ať už s průkazem původu, bez něj či voříšek, všichni mohou závodit na oficiálních závodech. Jediné omezení je na mistrovství světa, kam mohou pouze psi s průkazem původu. Psovod taktéž nemusí splňovat nějaké speciální kritéria. Je jedno jestli je vám 10 nebo 100 let, agility se dá běhat v každém věku. Pokud nebrání pejskovi či páníčkovi zdravotní potíže, tak rozběhnout se po parkuru může každý. Existuje spousta stylů a technik a to dělá agility tak různorodé. Konečné provedení agility vypovídá o vzájemné souhře celého týmu. Můžete běhat jak pro radost, tak jako vrcholový sport.

15267797_10207339272631709_888642642866211545_nKaždý tým (pes + psovod) je rozdělen do jedné ze tří velikostních kategorií. Kromě velikostní je ještě tým rozdělen dle pokročilosti na tzv. výkonnostní kategorie. Cílem je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru, pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase.

My se začali agility věnovat v polovině roku 2016. Nejprve jsme se tomuto sportu vyhýbali jako čert kříži. Spousta kamarádů kolem nás agility dělalo a ptali se nás, proč my ne. Neuměli jsme si představit, že s nimi budeme někde pobíhat a už vůbec ne na závodech. Nakonec nám to přece jenom nedalo a řekli jsme si, že to s nimi zkusíme. Kluci byli z překážek nadšení. Sami si vlezli do tunelu, chtěli na kladinu nebo na áčko. Na doporučení jsme našli skvělou trenérku, která má s námi trpělivost a trénuje nás dvakrát týdně. Po každém tréninku je viditelný pokrok a doufáme, že v budoucnu se na nějakém závodě objevíme :-).