Obedience

Obedience neboli vysoká škola poslušnosti je mladý sport, který vznikl ve Velké Británii. Cílem tohoto sportu je naučit psa spolupracovat s psovodem, zadané cviky pes musí vykonávat radostně a zároveň přesně. Zvláštní důraz je kladen na vzájemný vztah mezi psem a psovodem a na schopnost psa pracovat ve vzdálenosti od psovoda. Je vhodný pro všechny plemena, jak pracovní, tak společenská.

Obedience má 4 kategorie (OBZ, OB1, OB2, OB3), kde se sčítá 10 cviků.  My se obedience věnujeme od května 2017 pod vedením trenérky a snažíme se trénovat i ve volném čase sami. Výhodou je, že není potřeba žádných speciálních pomůcek či překážek.
Dne 9.9.2017 jsme se s Jch, Ch Mekkym Želečské vrchy zúčastnili Nortebaz cupu v kategorii OB-Z. Mekky získal známku výbornou s 265,5 body a umístili jsme se na 2. místě ze 7 pejsků. Provedení samostatných cviků měl moc hezké, jen ty přechody měl trošku uštěkané. Touto zkoušku jsme se kvalifikovali na Mistrovství ČR. Teď nás čeká příprava na OB1.

Dne 28.10.2017 složila základní zkoušku obedience i naše nejmladší Bagietka Serenczas na Zetor cupu. Největší radost mám z provedeného boxu, činky a kužeku, který se ji prvně moc nelíbil.

Přehled cviků OBZ

1 Odložení vsedě ve skupině, 30 sekund, psovod v dohledu
2 Chůze u nohy
3 Odložení do lehu nebo do stoje za chůze
4 Přivolání z lehu
5 Odložení do sedu za chůze
6 Vyslání do čtverce
7 Držení aportovací činky
8 Ovladatelnost na dálku, pozice
9 Skok přes překážku
10 Vyslání okolo kuželu a zpět
11 Všeobecný dojem